گالری تصاویر
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
اخبار > مراسم بزرگداشت سی و هفتمین سالگرد دفاع مقدس


  چاپ        ارسال به دوست

مراسم بزرگداشت سی و هفتمین سالگرد دفاع مقدس

مراسم بزرگداشت سی و هفتمین سالگرد دفاع مقدس

 مراسم بزرگداشت سی و هفتمین سالگرد دفاع مقدس ملت ایران روز سه شنبه 25 مهرماه 1396 با حضور مقام های لشکری و کشوری لبنان و وابستگان نظامی و دیپلمات های خارجی در هتل فنیسیای بیروت برگزار شد.

**ایران تا زمانی به برجام پایبند است که منافع و حقوقش را تامین کند
مهمترین بخش از سخنان سفیر ایران در این مراسم، درباره برجام و مواضع اخیر دولتمردان آمریکا علیه آن بود.
آقای فتحعلی گفت: ما برای ابراز حسن نیت خود و به منظور حل یک مساله ساختگی (ادعای دروغین نظامی بودن برنامه هسته ای ایران) با گروه 1+5 وارد مذاکره شدیم و به همه تعهدات خود پایبند ماندیم اما در مقابل، ایالات متحده از همان ابتدای توافق به ویژه بعد از روی کار آمدن دولت جدید آمریکا، در ازای این توافق کوتاهی ورزید و نسبت به بندهای مختلف این توافق پایبندی لازم را نداشت. 
وی با بیان اینکه آمریکایی ها روح و متن برجام را زیر پاگذاشتند، ادعاهای رئیس جمهوری آمریکا در پایبند نبودن ایران به توافق هسته ای را باطل و بی ارزش خواند و گفت: توافق هسته ای توافقی بین دو کشور نیست بلکه بخشی از یک تصمیم بین المللی است و در قطعنامه 2231 شورای امنیت به تصویب رسیده و مورد تایید جامعه جهانی است. 
فتحعلی تاکید کرد که جمهوری اسلامی ایران از برجام خارج نخواهد شد اما اگر ببیند که در نتیجه این توافق به منافع و حقوقش تعدی صورت می گیرد به همه تعهدات خود پایان می دهد و فعالیت های صلح آمیز هسته ای را بدون هیچ گونه قید و شرطی از سر خواهد گرفت.
وی با بیان اینکه 28 کشور عضو اتحادیه اروپا و کشورهای دیگر جهان امروز در کنار ایران هستند و با تصمیم آمریکا در خروج از توافق هسته ای مخالفت می کنند، آن را نشان دهنده این دانست که توافق هسته ای مستحکم تر و آمریکا بیش از هر زمان دیگر در تصمیم گیری های خود تنهاتر شده است. 
سفیر ایران در بیروت گفت: دشنام ها و اتهام های رئیس جمهوری آمریکا شبیه دروغ های و افتراهایی است که در طول چهل سال گذشته به آن عادت کرده ایم و هیچ سودی نخواهد داشت. تهدید و تحریم دو رویکرد بارز برای فشار به ایران است و امروز جمهوری اسلامی ایران با تکیه به ملت و توانایی های ذاتی مردم و در سایه رهبری حکیمانه به اوج قدرت خود رسیده و دولت آمریکا اگر مراجعه ای به مواضع دولت های سابق این کشور در چهل سال گذشته کند خواهد دید که زبان تهدید و ادعاهای دروغین پیش از این نیز استفاده شده و نتیجه ای در بر نداشته است.

**ضرورت توسعه توان دفاعی ایران
فتحعلی در بخش دیگر سخنانش به ضرورت توسعه توان دفاعی ایران تاکید کرد و گفت: با توجه به سیاست های خصمانه آمریکا و متحدانش در منطقه به ویژه رژیم صهیونیستی و ارسال صدها میلیارد دلار سلاح به منطقه، جمهوری اسلامی ایران نمی تواند نسبت به توسعه توان دفاعی خود بی اعتنا بماند.
وی افزود: تجربه جنگ تحمیلی به ما یاد داد که در مسیر حفظ امنیت و ثبات و استقلال و دفاع از ملت ایران و ارزش هایی همچون آزادی و استقلال نباید لحظه ای از تقویت توان دفاعی خود غفلت بورزیم. 
فتحعلی توسعه برنامه موشکی جمهوری اسلامی ایران را نیز در راستای تقویت توان دفاعی و بازدارنده ایران در برابر تهدیدهای خارجی دانست. 

**جایگاه نیروهای مسلح ایران
س فیر ایران در بیروت با اشاره به سی و هفتمین سالگرد دفاع مقدس ملت ایران در برابر تجاوز رژیم بعثی گفت: نیروهای مسلح ایران اعم از ارتش و سپاه و بسیج در سی و هفت سال گذشته با وجود محاصره و تحریم و جنگ با عزت و اقتدار تمام در عرصه های علمی و صنعت نظامی و پیشرفت های فن آوری جلو رفت و در مسیر تحکیم امنیت و ثبات و صلح و دوستی در منطقه غرب آسیا گام برداشته اند و در برابر همه تهدیدهای رژیم صهیونیستی و گروه های تکفیری آلت دست اسرائیل قد علم کرده اند.

وی افزود: جمهوری اسلامی ایران توانست امنیت و ثبات را در اعلاترین درجه در کشور حکمفرما سازد و از ملت ها و نیروهای مسلح کشورهای برادر عراق و سوریه در برابر تروریسم حمایت به عمل آورد تا جایی که باعث شکست تکفیری های داعش شد و اجازه سیطره آنها بر دمشق و بغداد و اربیل را نداد و کار را تا ریشه کن ساختن آنها در تمام انحای عراق و سوریه ادامه می دهد. 
فتحعلی با اشاره به جایگاه سپاه پاسداران گفت: آنها به عنوان بخشی از نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران توانستند با حکمت و درایت در برابر تروریسم تکفیری بایستند و سوریه و عراق را که خواستار کمک ایران برای برقراری مجدد امنیت و ثبات در این کشورها شده بودند به تدریج یاری رساند. سپاه نقش مهمی در گسترش سیطره کامل حکومت عراق و سوریه بر خک این دو کشور ایفا کرد. 
سفیر ایران در لبنان تاکید کرد که راهبرد جمهوری اسلامی ایران این است که از طریق گفتگو و اعتماد سازی و همکاری گروهی بین کشورهای منطقه، صلح و ثبات در منطقه افزایش یابد.


١٤:٠١ - 1396/08/02    /    شماره : ٤٨٢٣٥٥    /    تعداد نمایش : ٣٢٤خروج
اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران