گالری تصاویر
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
اخبار > مصاحبه سفیر با خبرگزاری ایرنا


  چاپ        ارسال به دوست

مصاحبه سفیر با خبرگزاری ایرنا

ایرنا:

گفت و گو با سفیر ایران در بیروت به بهانه برگزاری یکی از نشست های تخصصی و فرعی «کنفرانس امنیتی تهران2» در بیروت صورت گرفت؛ نشستی که به تازگی با حضور اندیشمندانی از ایران و کشورهای عربی و با عنوان «غرب آسیا در فضای تک قطبی پساغربی: چالش های دوران گذار» برگزار شد.
به گفته فتحعلی، نشست بیروت، با هدف فرصت برای طرح نظرات مختلف و تضارب آرا در خصوص بهترین الگوی امنیت منطقه ای برگزار شد و انتخاب این شهر برای برپایی این نشست به جایگاه و نقش منطقه لبنان در مبارزه با تروریسم تکفیری و تروریسم صهیونیستی مربوط می شود.
گفت و گو ایرنا با فتحعلی نیز بیش از هر چیز درباره مسائل امنیتی بود. اینکه چه تهدیداتی در حوزه امنیتی منطقه وجود دارد؟ نگاه ایران به مسائل امنیتی منطقه چیست و اینکه آیا با وجود این همه اختلاف بین کشورهای منطقه، حرکت منطقه به سمت امنیت بیشتر خوش بینانه نیست؟ در ادامه متن کامل گفت و گوی ایرنا با محمد فتحعلی می آید:

**ایرنا:در حال حاضر مهمترین تهدیدات امنیتی و موانع غلبه بر آنها در منطقه کدام است؟
*فتحعلی: در سطح منطقه ای، رژیم صهیونیستی مهمترین منبع تهدیدات امنیتی است. این رژیم در تمامی دوران های تاریخی موضعی تهاجمی داشته و الگوی رفتار منطقه ای این رژیم بر اساس اشغال سرزمین دیگران، ترور، گسترش یگان های ویژه نظامی، تلاش برای براندازی و عملیات نظامی علیه برخی کشورها شکل گرفته است. رژیم صهیونیستی تلاش می کند امنیت خود را به قیمت نادیده گرفتن امنیت سایر بازیگران تامین کند. حمایت غرب و آمریکا از این رژیم و همراه کردن برخی کشورهای منطقه از طریق تهدید و اعمال فشار به ایجاد روابط سیاسی با رژیم صهیونیستی، یکی از موانع غلبه بر تهدیدات منطقه است. امروز چالش های دیگری هم در منطقه وجود دارد که ریشه آنها در راهبردهای امنیتی غرب و رژیم صهیونیستی نهفته است. قرائت ناصحیح از مفاهیم اسلامی، تقویت ایران هراسی در منطقه، شکل گیری جریان های تروریسیتی و افراطی مانند داعش و جبهه النصره و القاعده به عنوان الگوی عملی اسلامی در چارچوب اسلام هراسی، ایجاد رعب در منطقه، ایجاد اختلافهای قومی و مذهبی از جمله چالش های امنیتی در منطقه هستند.

**ایرنا: دکترین و الگوی ایران برای نظام امنیتی در منطقه غرب آسیا بر چه اصولی استوار است؟
*فتحعلی: دکترین امنیتی ایران، اصولا، دکترین دفاعی و بر مبنای بازدارندگی است. ما معتقدیم تامین امنیت منطقه با مشارکت کشورهای منطقه و نه قدرت های خارجی فراهم می شود. امروز قدرت های منطقه ای از قابلیت بیشتری برای شکل دهی به ترتیبات امنیت منطقه برخوردار شده اند. لذا ما فکر می کنیم با نزدیک شدن به درک مشترک در خصوص امنیت و تفاهم بر سر حداقل ها بین کشورهای منطقه، می توانیم نوعی همکاری حداقل در کوتاه مدت داشته باشیم و نظام امنیتی مطلوب در منطقه را تاسیس نماییم. جمهوری اسلامی ایران به عنوان یکی از مهمترین بازیگران منطقه و تاثیرگذار بر پیدایش نظم جدید، امنیت جمعی برای همه با استفاده از توان کشورهای منطقه و بدون حضور و دخالت کشورهای خارج از منطقه را بهترین راه برای ترسیم نظام امنیتی منطقه غرب آسیا می داند.

**ایرنا: در شرایطی که شکاف ها و اختلاف ها بین کشورهای منطقه در اوج خود قرار دارد تا چه اندازه می توان به بهبود وضعیت امنیتی منطقه امیدوار بود؟آیا صحبت از همکاری مشترک برای ایجاد امنیت در شرایط کنونی پایدار خوشبینانه نیست؟
*فتحعلی: هرچند اختلافاتی بین کشورهای منطقه وجود دارد اما امروز حتی کشورهایی که به گروه های تروریستی نگاهی ابزاری جهت ایجاد فشار به رقبای خود داشتند نیز به این نتیجه رسیده اند که این شیوه از سیاست ورزی در بلند مدت می تواند امنیت آنها را به خطر بیندازد. ورود به مرحله پسا داعش در منطقه و نیاز به شکل گیری نظام امنیتی جدید در منطقه مبتنی بر نظرات و خواسته های صاحب نظران و بازیگران منطقه ای، امری اجتناب ناپذیر شده است و با توجه به بزرگتر شدن چالش های امنیتی منطقه، کشورها ناگزیر به تغییر رفتار و پذیرش واقعیت های موجود هستند.

**ایرنا:برخی ایران را متهم می کنند که از طریق شکل دادن یا حمایت از گروه های غیررسمی در کشورهای منطقه سعی در نهادسازی های امنیتی جدید و رقیب دولت دارد (مثلا حزب الله یا الحشد الشعبی)؟
*فتحعلی: ایران به دنبال ساختن نهادهای امنیتی جدید و رقیب دولت نیست. این جریان ها، گروه های مردمی هستند که با دولت های متبوع خود در هماهنگی و ارتباط می باشند و در چارچوب حفظ حاکمیت کشورهایشان فعالیت می کنند. هرچند که نباید این مساله را هم نادیده گرفت که برخی دولت ها امروز از ضعفهایی برخوردار هستند و این گروه های مردمی توانسته اند با کاهش هزینه های دولت، به حفظ حاکمیت دولت ها کمک کنند. درعراق، ظرفیت حشد الشعبی در تأمین امنیت و حفظ یکپارچگی عراق، مجددا به این کشور قوت بخشید و بخش‌ های وسیعی از خاک عراق را به کنترل دولت مرکزی عراق بازگرداند. در لبنان، حزب الله توانست نقش مکملی را برای ارتش در عملیات علیه تروریست های تکفیری ایفا نماید.
انتشاردهنده: محمد خواجوئی


١٢:٢٧ - 1396/06/25    /    شماره : ٤٧٤٧٦٢    /    تعداد نمایش : ٣٤٣



خروج




اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران