گالری تصاویر
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
اخبار > مصاحبه سفیر جمهوری اسلامی ایران در بیروت درآستانه برگزاری انتخابات ریاست جمهوری


  چاپ        ارسال به دوست

مصاحبه ایرنا با سفیر جمهوری اسلامی ایران در بیروت

مصاحبه سفیر جمهوری اسلامی ایران در بیروت درآستانه برگزاری انتخابات ریاست جمهوری

سفیر ایران در لبنان در گفت و گو با ایرنا به تشریح روند اجرایی و نظارتی انتخابات ریاست جمهوری ایران در کشور لبنان پرداخت و گفت: اساس برگزاری انتخابات و فرآیندهای اجرایی و نظارتی آن تابع قانون و دستور العمل های ستاد برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در ایران است که از طریق ستاد انتخابات خارج از کشور مستقر در اداره کل ایرانیان وزارت امور به همه سفارتخانه ها ابلاغ شده است. 
فتحعلی افزود: ترکیب اعضای صندوق ها و ناظران نیز همانند ترکیب صندوق های رای گیری در داخل کشور است و ساختار اجرایی آن از جمله هیات اجرایی و ناظران برگزاری انتخابات نیز از میان ایرانیان مقیم انتخاب و تشکیل شده است.
وی درباره تلاش این سفارتخانه در پاسداری از آرای مردم هم گفت: همانند انتخابات گذشته اساس کار سفارت بر برگزاری سالم و صحیح انتخابات، حفظ رای مردم به عنوان یک امانت ملی و شرعی، حفظ حقوق همه نامزدهای محترم و همچنین تامین حقوق اتباع ایران در لبنان جهت مشارکت آنها در انتخابات است.
فتحعلی با اشاره به تاکید رهبر معظم انقلاب درباره مشارکت حداکثری مردم در انتخابات گفت: در همین چارچوب سفارت می کوشد از طریق اطلاع رسانی به موقع در مورد محل های استقرار صندوق ها زمینه این حماسه سازی را فراهم سازد. 

**جایگاه انتخابات در نظام مردم سالاری دینی
محمد فتحعلی در ادامه گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه انتخابات بارزترین جلوه مشارکت مردم درتعیین سرنوشت خویش و مهمترین نماد مردم سالاری است، تصریح کرد: از ابتدای تاسیس نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران، امام خمینی(ره) اهتمام ویژه ای نسبت به حضور و مشارکت مردم در عرصه های تعیین سرنوشت و تصمیم گیری های مهم کشور داشت. ایشان در مرحله تاسیس نظام اسلامی رای و نظر مردم را در تعیین نوع نظام سیاسی و قانون اساسی آن محترم شمرد و آن را تاثیرگذار ساخت. پس از مرحله تاسیس نیز بنیان اداره کشور بر مشارکت واقعی مردم و انتخابات قرار داشته است که در قالب بیش از 30 انتخابات تبلور یافته است.
وی افزود: انتخابات یک رویداد مقطعی، گذرا و مجزا از جریان حیات و بقای یک کشور نیست که هر از گاه برگزار می شود. انتخابات و میزان مشارکت مردم در آن نشانگر ضریب همراهی مردم با نظام سیاسی، شاخص استحکام نظام سیاسی و میزان پشتیبانی ملت از نظام سیاسی در عرصه های داخلی و منطقه ای و بین المللی است. هر قدر انتخابات قوی تر و مشارکت بالاتر مردم باشد دولت از پشتوانه ی قوی تر برای پیشبرد سیاست های خود در داخل و خارج برخوردار است. علت این اهمیت هم در آن است که هر کس می تواند در چارچوب قانون، جریان سیاسی یا نامزد محبوب و مطلوب خود را انتخاب کند.

**ابعاد منطقه ای انتخابات
سفیر ایران در لبنان در ادامه به اهمیت انتخابات ایران از نظر منطقه ای اشاره کرد و با تشریح تقابل دو گفتمان در منطقه گفت: در شرایط کنونی درسطح غرب آسیا شاهد دوگفتمان اساسی هستیم؛ گفتمان مترقی مردم سالاری اسلامی با ویژگی هایی مانند پیشرفت همه جانبه سیاسی اقتصادی و اجتماعی، ظلم ستیزی و مقاومت در برابر اشغالگری به رهبری جمهوری اسلامی ایران و در مقابل، گفتمان وابستگی، واپسگرایی فکری، سیاسی و اعتقادی و در یک کلام ناچیز یا هیچ شمردن مردم که در قالب نظام های سیاسی و گروه های سیاسی متحجر تبلور یافته است.
فتحعلی افزود: مهمترین مصداف گفتمان وابستکی و واپسگرایی یکی نظام های سلطنتی عقب افتاده ای است که زنان را از کوچکترین حقوق انسانی محروم می سازد و دیگری گروه های تروریستی مانند داعش است که بدون هیچ علتی دست به کشتار مردم بی گناه می زنند و مردم را به بهانه اعتقاداتشان نابود می سازند.

**حمایت از مقاومت با تغییر دولت ها دچار تغییر نمی شود
سفیر ایران در لبنان در پاسخ به این پرسش که آیا نتایج انتخابات تاثیری بر سیاست های ایران در حمایت از مقاومت دارد یا خیر گفت: حمایت جمهوری اسلامی ایران از مقاومت، ریشه در اسلامیت نظام اسلامی دارد که در میثاق ملی کشور یعنی قانون اساسی نیز تصریح شده است. چنانکه در ذیل بند 16 از اصل سوم قانون اساسی تعهد برادارنه نسبت به همه مسلمانان و حمایت از مستضعفان تصریح شده است یا در اصل 152 دفاع از حقوق همه مسلمانان از اصول سیاست خارجی شمرده شده است و در اصل 154 نیز برحمایت از مبارزه حق طلبانه مستضعفین در برابر مستکبران تاکید شده است.
وی افزود: موضوع حمایت از مقاومت و قضیه فلسطین امری جوهری در سیاست خارجی نظام اسلامی است و به همین علت با تغییر و جابجایی دولت ها در ایران دچار خلل نشده و نمی شود. به همین علت مشاهده می کنید تاکنون همه روسای جمهوری کشورمان فارغ از گرایش های سیاسی در موضوع مقاومت و حمایت از آزادی فلسطین سیاست یکسانی را اتخاذ کرده اند. 
فتحعلی در تشریح دلایل حمایت ایران از مقاومت گفت: این امر به دو علت راهبردی پابرجاست؛ نخست نقش حزب الله در آزادسازی بخش مهمی از لبنان و همچنین عامل بازدارنده در برابر سیاستها و نیات تجاوزکارانه رژیم اشغالگر قدس و دوم نقش جدیدی که طی سالهای اخیر این گروه در مبارزه و مهار گروه های تکفیری و تروریستی ایفا می کند.
وی افزود: ما نیز همانند بسیاری از مردم لبنان معتقدیم اگر حزب الله در کنار ارتش و نیروهای امنیتی لبنان همانندی سدی محکم در برابر گروه های تروریستی تکفیری نایستاده بود، امروز منطقه وضعیت دیگری داشت.


١٥:٥٢ - 1396/02/27    /    شماره : ٤٥٥٢٣١    /    تعداد نمایش : ٢٣٩خروج
اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران